סוגים שונים של צורפות יהודית

יש תרבויות רבות אשר פזורות בכל רחבי העולם. התרבות היהודית היא אחת מהעמוקות ביותר ויש לה קשר דתי רב עצמה הניכר באמצעות האמנות שלה. מפתיע לגלות את התכשיטים העכשוויים אשר שנעשים על ידי אמנים יהודים. פריטים יקרים אלה זמינים בצורות וגדלים רבים. ישנן מספר דוגמאות של תכשיטים יהודים מן העבר, שעדיין מפורסמים גם היום. מהמנורה היהודית המלכותית אל החמסה, אלו סוגי תכשיטים ייחודים בעיצוב ובמראה. יתר על כן, המשמעות הדתית תמיד נוכחת בכל הסוגים. בתקופת הגלות, סמלים שונים סומנו ביצירות תכשיטים שסייעו להבחין אלו משפחות הן יהודיות. קישוטים כאלה מיוצרים על מנת לשמר את המסורת עד כה.

מנורה יהודית

המנורה היהודית היא אחת מהפריטים היהודים החשובים והיא קיימת כבר שלושה אלפים. מדהים לדעת שהמנורה היא הסמל הרשמי של מדינת ישראל המודרנית. במונחים של אנליזה אמנותית, המנורה היא למעשה קנדלברה בת שבעה קנים. העיצוב הותאם לכמה מנורות זהב שעמדו כדמות אנושית והאירו את החדר הליבה של בית המקדש.

מזוזה

המזוזה היא אחד הדגמים המפתים ביותר בצורפות יהודית. זהו בעצם קלף הנמצא בכל בית יהודי. המזוזה מוצבת במשקוף הדלת ומאמינים שהיא מגנה על הבית ועל האנשים החיים בו. גודלה של מזוזה הוא בדרך כלל קטן ומאפשר לה להיות מתנה נפלאה לאירועים מיוחדים כגון חנוכת בית.

חמסה

ישנם המון סמלים יהודים אחרים תחת הקטגוריה של צורפות יהודית. החמסה, חותם המלך שלמה ומגן דוד הם חלק מהסמלים הפופולריים ביותר. אלו פריטים יקרים המיוצרים ממתכות כמו זהב טהור, כסף, רודיום

וכו’.

הפירוש הערבי למילה חמסה או “חמש”. כך שיד החמסה היא קמע שנוצר בצורת יד בת חמש אצבעות. האמונה היא שחמסה מגנה על העונד אותה מעין הרע. חמסה ניתן למיקום גם בבית או לתליה על הקירות. היא גם נענדת כצמיד מסביב ליד או הקרסול. אנשים יהודיים גן עונדים אותה כשרשרת.

צורפות יהודית מקבלת השראה מאירועים היסטוריים שונים שהופכים אותה למעניינת מאוד. רוב התכשיטים והפריטים היקרים האלה נועדו להזכיר למאמינים יהודיים את המסורת והאמונה שלהם. בוודאי תהיו מהופנטים מהעיצובים הקיימים בצורה של שרשרת כסף, קמעות וצמידי מזל. יצירתם של התכשיטים היהודיים נעשית בדיוק ובסבלנות ע”י אומנים מוכשרים

לסיכום
עיצובי תכשיטים עכשוויים אלה הם נדירים וזמינים בתוך תחומי מדינת ישראל. אם אתם רוצים ללמוד עוד על תכשיטים יהודיים ולהזמין תכשיטים מישראל אתם מוזמנים לדפדף באוסף המקסים המנוהל על יד אבי לובטון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  • No products in the cart.