מזוזה

מזוזת היודאיקה המסורתית נחשבת למגן הראשי של בתי היהודים. היא מכילה את מגילת המזוזה הכוללת את הפסוקים העבריים העיקרים המוכר כ”שמע ישראל”. פסוקים אלה כתובים על גבי מגילת המזוזה או הקלף.

מזוזה

מדוע המזוזה כל כך חשובה בתרבות היהודית

מזוזת היודאיקה המסורתית נחשבת למגן הראשי של בתי היהודים. היא מכילה את מגילת המזוזה הכוללת את הפסוקים העבריים העיקרים המוכר כ”שמע ישראל”. פסוקים אלה כתובים על גבי מגילת המזוזה או הקלף.

סמל לא מובן

ישנם מספר סמלים שולטים ביהדות. חלק מהפופולריים ביותר כוללים – חמסה, תורה, מגן דוד וכו’. ואולם, מתוך סמלים אלה דווקא המזוזה היא הסמל שהכי פחות מובן בדת היהודית. האזכור הראשון של מזוזה מופיע בתורה ובזמנים המודרניים, מזוזת היודאיקה מעטרת את משקופיהם של רוב בתי היהודים בעולם. בין אם מדובר במשפחה אורתודוקסית, קונסרבטיבית או רפורמית, המזוזה נמצאת במשקוף של כל בית. לעומת זאת, לפני שמשפחה יהודית קובעת את המזוזה במשקוף הדלת שלה, חובה עליה לקיים סט של חוקים מסוימים.

מקורות המזוזה היהודית

מזוזה היתה קיימת כבר מאז ימי המקרא.לפי ספר דברים, כתוב כי המזוזה צריכה להיות קבועה על מפתן הבתים היהודיים. לכן, מכיוון שהמצוות מצפות ממשפחות יהודיות לבצע את הטקס הזה, כמעט כל משפחה דתית פועלת לפי הנוהג הזה. התרגום המילולי של המילה מזוזה הוא משקוף. לכן, זה מתייחס בעיקר לסמל כתיבה כפי שהועבר על ידי ה’ עצמו. באופן כללי, זה מביא לידי ביטוי את כל המצוות שנכתבו על משקופי הדלת של משפחות יהודיות.

הקלף

הפסק הראשוני של כתבי הקודש הדתיים מתייחס לשמע ישראל על גבי נייר הקלף. הפסוקים על גבי הקלף מיוחסים בהתאם לספר הדברים לשמירת מצוות הדת, בתוך המזוזה היהודית. הפסוקים של שמע ישראל חייבים להאמר ע”י היהודים כשהם מתעוררים בבוקר ולפני שהם נשכבים לישון. במשך השבוע, פסוקים אלה נאמרים פעמים רבות במהלך התפילות..

מחזיק קלף המזוזה

כחלק מהמזוזה היהודית, הקלף מחזיק בערך משמעותי. ראשית הוא מגולגל כלפי מעלה ולאחר מכן מונח בתוך צינור על מנת לקבוע אותו על המשקוף. בדרך כלל מחזיק הקלף מיוצר ממגוון חומרים אבל המזוזה לרוב בנויה מעץ, שיש או מתכת

כיצד לקבוע אותה?

המזוזה צריכה להיקבע רק בבתי קבע. בתים זמניים אינם רשאים להוסיף מזוזה על משקופיהם. לאחר שבעל הבית עובר למקום מגורים חדש,עליו לקבוע את המזוזה בתוך פרק זמן של 30 ימים. עבור אנשים השוהים בישראל, המזוזות צריכות להיות מותקנות באופן מיידי. עליך למקם את המזוזה על חלק השליש העליון של המשקוף. באפשרותך למקם אותה בשיפוע פנימה או ישרה אנכית. הכל תלוי במנהגים שהמשפחה מכירה (עשוי להיות שונה בין ספרדים ואשכנזים). שימו לב, חובה להציב את המזוזות על משקוף הדלת הרשאית אולם ישנן משפחות אחדות המעדיפות לקבוע מזוזות גם על כל משקופי החדרים הפנימיים מלבד חדרי השירותים והאמבטיה.

לסיכום

אתם מוזמנים לגלוש באתר וליהנות ממבחר המזוזות המעוצבות ע”י אומן היודאיקה אבי לובטון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  • No products in the cart.